Sprawdź termin

Last Minute
Noclegi Szklarska Poreba Najnisza cena tylko na naszej stronie- Rezerwacja tel. +48 666 640 128

Szklarska Poręba / Atrakcje

Szklarska Poręba to miasto malowniczo położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej. Miejscowość leży w dolinie rzeki Kamiennej, a dokładniej jaj dwóch dopływów Szklarki i Kamieńczyka. W granicach miasta tworzą przepiękne, charakterystyczne wodospady o tych samych nazwach co ich rzeki.

W zimie natomiast, miasto staje się rozwiniętym i doskonale przygotowanym ośrodkiem sportów zimowych. Najbardziej rozbudowanym ośrodkiem narciarsko-snowboardowym jest Ski Arena, która na zboczach Szrenicy. Zapewnia 12 kilometrów wytyczonych tras. Ponadto część miasta – Jakuszyce jest znanym w Europie ośrodkiem narciarstwa biegowego, a nawet wyścigów psich zaprzęgów.

 

W Szklarskiej Porębie i jej okolicach wytyczono ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przeznaczonych zarówno dla amatorów, sportowców, jak i dla rodzin z dziećmi. Trasy rowerowe Szklarskiej łączą się ze szlakami z Harrachova i Kořenova w Czechach. Ponadto, przez miasto przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 prowadzący przez całe Sudety (z Zittau do Mieroszowa).

Willa Hanka zachęca do zwiedzenia 

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie jest najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Woda spada tutaj w trzech kaskadach z wysokości 27 m do skały, która została wydrążona w kotle siłą wody.

z głęboki wąwóz skalny o długości 100 metrów – Zackelklamm. W niektórych miejscach kanion nie jest szerszy niż cztery metry. Ściany skalne wznoszą się do 30 m wysokości.

Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinia o głębokości kilku metrów, którą Walończycy wycięli kilkaset lat temu i w której podobno wydobywali pegmatyty i ametysty. Nosi nazwę „Złota Dziura” (Złota Jama).

Dostęp do wodospadu był długo zamknięty dla turystów po tym, jak turysta został zabity przez spadający głaz w 1973 roku. Dlatego wszyscy turyści wchodzący do wąwozu do wodospadu otrzymują dziś hełmy ochronne. Kasa biletowa znajduje się nad skalnym wąwozem. Aby dostać się do wodospadu, turyści muszą zejść schodami do Zackelklamm.

W pobliżu wodospadu znajduje się Zackelfallbaude (Schronisko „Kamieńczyk”) z noclegiem i restauracją

szklarska poreba 17 12 24 0261 - Szklarska Poręba / Atrakcje
wodospad kamieńczyka

 

 Zakręt Śmierci

zakret smierci - Szklarska Poręba / Atrakcje
zakręt śmierci

Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m npm. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180′ ). Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez, nie zachowujących należnej ostrożności, kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu.

 

Translate »