Sprawdź termin

Last Minute
Oferujemy śniadania w formie bufetu,na miejscu darmowy parking

Szklarska Poręba / Atrakcje

Szklarska Poręba to miasto malowniczo położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej. Miejscowość leży w dolinie rzeki Kamiennej, a dokładniej jaj dwóch dopływów Szklarki i Kamieńczyka. W granicach miasta tworzą przepiękne, charakterystyczne wodospady o tych samych nazwach co ich rzeki.

W zimie natomiast, miasto staje się rozwiniętym i doskonale przygotowanym ośrodkiem sportów zimowych. Najbardziej rozbudowanym ośrodkiem narciarsko-snowboardowym jest Ski Arena, która na zboczach Szrenicy. Zapewnia 12 kilometrów wytyczonych tras. Ponadto część miasta – Jakuszyce jest znanym w Europie ośrodkiem narciarstwa biegowego, a nawet wyścigów psich zaprzęgów.

 

W Szklarskiej Porębie i jej okolicach wytyczono ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przeznaczonych zarówno dla amatorów, sportowców, jak i dla rodzin z dziećmi. Trasy rowerowe Szklarskiej łączą się ze szlakami z Harrachova i Kořenova w Czechach. Ponadto, przez miasto przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 prowadzący przez całe Sudety (z Zittau do Mieroszowa).

Willa Hanka zachęca do zwiedzenia 

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie jest najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Woda spada tutaj w trzech kaskadach z wysokości 27 m do skały, która została wydrążona w kotle siłą wody.

z głęboki wąwóz skalny o długości 100 metrów – Zackelklamm. W niektórych miejscach kanion nie jest szerszy niż cztery metry. Ściany skalne wznoszą się do 30 m wysokości.

Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinia o głębokości kilku metrów, którą Walończycy wycięli kilkaset lat temu i w której podobno wydobywali pegmatyty i ametysty. Nosi nazwę „Złota Dziura” (Złota Jama).

Dostęp do wodospadu był długo zamknięty dla turystów po tym, jak turysta został zabity przez spadający głaz w 1973 roku. Dlatego wszyscy turyści wchodzący do wąwozu do wodospadu otrzymują dziś hełmy ochronne. Kasa biletowa znajduje się nad skalnym wąwozem. Aby dostać się do wodospadu, turyści muszą zejść schodami do Zackelklamm.

W pobliżu wodospadu znajduje się Zackelfallbaude (Schronisko „Kamieńczyk”) z noclegiem i restauracją

szklarska poreba 17 12 24 0261 - Szklarska Poręba / Atrakcje

 

 Zakręt Śmierci

zakret smierci - Szklarska Poręba / Atrakcje

Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775m npm. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt (droga zatacza łuk prawie 180′ ). Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Zakręt Śmierci swoją nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym spowodowanym przez, nie zachowujących należnej ostrożności, kierowców. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu.

WODOSPAD SZKLARSKI 

Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki. W środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m npm. znajduje się Wodospad Szklarki, spadający kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie strumień wody o wysokości 13,3 m.
Okolice Wodospadu są jednym z niewielu miejsc, w których zachowały się typowe zbiorowiska leśne regla dolnego Karkonoszy – będziesz mógł podziwiać piękno naturalnego lasu, jednocześnie ulegając czarowi monumentalnych głazów i potędze pędzącego obok skalistego potoku.
Już w średniowieczu zachwycano się Wodospadem Szklarki, z tamtego okresu pochodza pierwsze wzmianki o nim. W ciągu następnych stuleci zachwyt ten nie ustał, a wodospad uwieczniano w opisach, rycinach i obrazach.

KRUCZE SKALY 

Okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30m będące doskonałym punktem widokowym. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska “Quasar”. Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Kontakt do Szkoły Górskiej “Quasar”Oddalone od naszej willi 5 minut.

CHYBOTEK 

Od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także “Misą cukru”. Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

SNIEZNE KOTLY 

Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą i wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m npm. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł (Wschodni) ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem (Zachodnim) stanowią ścisły rezerwat przyrody. Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona – punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej

ZLOTY WIDOK 

Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze – Szrenicę i Śnieżkę. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek – miejsca owiane licznymi legendami. Polecamy nowa platforme widokowa.

SZLAK WALONSKI 

Szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej spod kościoła cmentarnego p.w. Matki Boskiej Różańcowej (tutaj też dogodne parkingi dla samochodów), obok Lipy Sądowej, koło miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, doliną Kamieńczyka, następnie poprzez wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską, Muzeum Ziemi, Muzeum Wlastimila Hofmana, Złoty Widok.

SZRENICA 

(1362m.n.p.m) szczyt górski położony nad Szklarską Porębą w zachodniej części Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Doskonały punkt widokowy na Góry Izerskie, Czeskie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie w 1922 r. schronisko turystyczne. W wyniku wietrzenia granitu karkonoskiego, z którego zbudowany jest szczyt Szrenicy utworzyły się ciekawe grupy skalne: Końskie Łby, Trzy Świnki, Twarożnik. Ze szczytu poprowadzono kilka nartostrad: Lolobrygida, Śnieżynka, FIS, Puchatek.

SKIARENA SZRENICA 

Jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Na którego stokach swoje miejsce znajdą zarówno początkujący jak i zaawansowani narciarze. Na ponad 9 km nartostrad zainstalowano system sztucznego dośnieżania, tworząc tym samym najdłuższy taki system w Polsce. Jedna z nartostrad – Puchatek (ok. 1500 m) na całej długości posiada sztuczne oświetlenie.

WYSOKI KAMIEN 

Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie funkcjonuje mały sklepik oraz bufet. Trwa budowa nowego schroniska. Gospodarzami Wysokiego Kamienia jest rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. W średniowieczu teren intensywnie eksploatowany przez Walończyków i opisywany w legendach.

LESNA HUTA 

stnieje od 1998 r. i została udostępniona turystom. Obecnie nadal prowadzona jest produkcja którą mogą obejrzeć odwiedzający Hutę turyści. Wszystko wykonywane jest ręcznie przez hutników, a także za pomocą specjalnych 120 letnich pras hutniczych, które po odrestaurowaniu nadal służą do formowania szkła. W 2003 roku na terenie Leśnej Huty otwarto sklep – muzeum w którym dla upamiętnienia pobytu można dokonać drobnych zakupów wytwarzanych wyrobów oraz zobaczyć stare piszczele hutnicze i poznać historię regionu i hutnictwa.

ZJEZDZALNIA GRAWITACYJNA 

“Ślizgawka” wybudowana w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANDA nie jest najdłuższa, ale za to najwyższa w Polsce. Zjazd poprowadzony między drzewami parku Esplanada daje niesamowite wrażenia. Wśród drzew prędkość odczuwana jest zupełnie inaczej, niż na otwartej przestrzeni. Na trasie zjazdu są 4 dłuższe zakręty, kilka uskoków, fale oraz najwyższa w Polsce karuzela wybudowana 8 metrów nad ziemią. Zjeżdżający wpadają na nią rozpędzonymi sankami, kończąc w ten sposób pełen emocji ślizg.

DINOPARK 

Tropem dinozaurów przejdziemy przez 500 milionów lat historii ziemi. W Dionoparku znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Dinopark to miejsce rodzinnej przygody dla dzieci.

STARA CHATA WALONSKA 

Siedziba Sudeckiego Bractwa walońskiego. To właśnie tutaj można spotkać Wielkiego Mistrza Walońskiego, wysłuchać podań walońskich lub wziąć udział w tajemniczych obrzędach walońskich w Garze Mocy. Wizytę należy poprzedzić zapowiedzią telefoniczną w myśl zasady “Gość zapowiedziany – mile widziany”. Dojście do Starej Chaty Walońskiej szlakiem czarnym.

PARK LINOWY 

Wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku.

KAMIENNY KRAG 

Atrakcja dla wszystkich kochających sztukę, happeningi, ale również potrafiących zatrzymać się choć na chwilę. “Kamienny Krąg” z “Żelaznymi” w środku to prywatna inicjatywa jednego z najlepszych polskich artystów plastyków – Zbigniewa Frączkiewicza.

KARKONOSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ 

Placówka Karkonoskiego Parku Narodowego, koordynującą zadania Parku w zakresie edukacji ekologicznej. W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w bardzo atrakcyjny sposób prezentujemy unikatową przyrodę Karkonoszy.

DOM CARLA I GERHARTA HAUPTMANNOW 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentuje stałą ekspozycję poświęconą karkonoskiemu Duchowi Gór, eksponaty świadczące o tradycjach tutejszego hutnictwa szkła i wystawę o karkonoskiej kolonii artystów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Carla i Gerharta Hauptmannów.

MUZEUM MINERALOGICZNE  

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedno z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzone tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego.

MUZEUM ZIEMI 

Muzeum Ziemi znajduje się w budynku Karczmy Głodowej. Stoi ona od trzystu lat na miejscu starszej budowli prawdopodobnie na fundamentach strażnicy, która strzegła Czeskiego Brodu. Było to miejsce gdzie prastary trakt wydeptywany przez pielgrzymów wędrujących do świętych źródeł Łaby, Czeską Ścieżką, opuszczał Góry Izerskie i przekraczając rzekę Kamienną piął się w Karkonosze.

HUTA SZKLA KRYSZTALOWEGO JULIA 

Szklane hutnictwo jest przemysłem powoli wymierającym. Rzemiosło, które kiedyś masowo występowało w Polsce, teraz staje się produktem bardzo niszowym. Warto więc zobaczyć, jak przebiega proces wyrobu kryształów. Mamy do dyspozycji przewodników, którzy opowiadają o historii hutnictwa i technik wyrobu kryształów. Szkło kryształowe w Polsce wyrabiane jest już tylko w kilku miejscach. Kryształ jest magiczny i dzięki obróbce w wydaniu ręcznym, takim jak to się robiło 100 lat temu, jest bardzo unikatowe. Można zobaczyć jak się ją szlifuje, zdobi a końcowy wyrób obejrzeć w szerokim asortymencie firmowego sklepu, gdzie można również nabyć po atrakcyjnej cenie.

 

      

 

Translate »